چشم اندازهای کوهستانی و شهری پخارا

0

پکرا (پخارا) با منظره گسترده زیبای رشته کوه های آناپورنا که بر پس زمینه آن نقش بسته، شناخته شده است.

کوه ماچاپوچار

“ماچاپوچار” اگرچه بلندترین قله این رشته کوه نیست، اما به دلیل نزدیکی به دره مورد توجه است و می توان آن را از هر جایی در پکرا دیدو رشته کوه طولانی آناپورنا که از شرق به غرب کشیده شده، شامل آناپورنای 1 تا 4 و آناپورنای جنوبی می شود. کمی دورتر دائولاگیری غول آسا (80167 متر) و ماناسلو (80163 متر) دیده می شود.

دریاچه فوا

پکرا محبوبیت خود را مدیون دریاچه افسون کننده فوا است و ساحل شرقی طولانیش که تا درون شهر (محل گردهمایی توریست ها) کشیده شده است. این دریاچه بزرگ ترین و زیباترین بین 3 دریاچه است که شمار زیادی از بازدیدکنندگان را که از قایقرانی بر روی آب های آرام لذت می برند به سوی خود جذب می کند. قایق ها اجاره داده می شوند و بسیاری از معبد جزیره که در وسط دریاچه قرار دارد دیدن می کنند. کناره دریاچه یا “بای دام” یک شهرک توریست پذیر رو به رشد است که هتل ها، رستوران ها، بارها و فروشگاه های سوغاتی در آن قرار دارد و به مسافران امکان می دهد که امکان می دهد که آرامش داشته باشند و هر چیز که نیاز دارند را تهیه کنند.

معبد باراهی

این معبد که در وسط دریاچه فوا قرار گرفته، مهم ترین بنای یادبود پکرا است. پاگودای 2 طبقه ای که به تجلی گراز شکل “آجیما” (معرف نیروی زنانه شاکتی) تقدیم شده. ایثارگری در اینجا اتفاق می افتد و جمعیت زیادی از مریدان روز شنبه (تعطیل رسمی نپال) در این محل دیده می شوند.

ستی گانداکی

یکی از جذابیت های خارق العاده پکرا، آبشار مخفی آن است. ستی گانداکی که جاذبه ای طبیعی است.به درون زمین می رود و طی مسیرش در بسیاری از مناطق شهر از دید پنهان می شود. در بسیاری نقاط عرض رودخانه حدود 2 متر است در حالی که عمق آن به 20 متر نیزمی رسد. یک نقطه خوب برای دیدن رودخانه ، “ماهندراپول” است. پلی کوچک در نزدیکی بیمارستان قدیمی “میشن”. در این مکان می توان رودخانه را دید که با تمام قدرتش به درون تنگه عمیقی که طی هزاره ها بوجود آمده، فرو می ریزد.

آبشار دیوید

آبشار دیوید که نام محلی آن “پاتاله چانگو” (آبشار زیرین) است و اسامی دیگری همچون آبشار “دوین” و “دوی” نیز دارد. آبشار کوچک زیبای واقع در 2 کیلومتری جنوب غربی فرودگاه پکرا در بزرگراه سیذارتا است گفته شده سال ها قبل کوهنوردی به نام دیوید یا دوین درون رودخانه “پاردی خولا” غرق شده و در راهرویی زیرزمینی در زیر دریاچه ناپدید شده.

غار ماهندرا

یکی از جاذبه های مهم پکرا، ماهندراگوپا، غاری با سنگ های لیمویی که پس از 2 ساعت پیاده روی در شمال پکرا به آن می رسید. این غار که به خاطرخفاش هایی که بر روی دیوارهای آن زندگی می کنند به “خانه خفاش ها” معروف است. یک لابیرنت جالب از استالاکتیت و استالاگمیت است. بازدیدکنندگان بایستی چراغ قوه به همراه داشته باشند تا بتوانند اشکال را به خوبی ببینند. غار عمیق دیگری نیز به نام “غار خفاش” (به خاطر خفاش های ساکن بر دیوار آن) وجود دارد.

پاگودای صلح جهانی

این پاگودا بر فراز تپه ای در ساحل جنوبی دریاچه فوا قرار دارد. 4 تصویر از چهره بودا در چهار جهت در این پاگودا به چشم می خورد. این پاگودای گنبدی شکل منظره زیبایی دارد ومحل قرارگیریش بر فراز تپه باعث بوجود آمدن چشم اندازی بی نظیر شده است. مزیت دیگر اینکه چشم اندازهای حیرت انگیزی از آناپورنا را می توان از اینجا مشاهده کرد.

بازار سنتی

این بازار که در 4 کیلومتری دریاچه بخارا است، تضادی عمیق با ساحل دریاچه پکرا دارد. این جا یک بازار سنتی و محل گردهمایی رنگینی برای سوداگرانی از قومیت های مختلف است. معابد و بناهای یادبود باعث شده که شباهتی نزدیک با معماری “نواری” دره کاتماندو دیده می شود. به جز ساختمان بزرگ ساروجی، محل بازار با زیبایی اصلیش باقی مانده است. پیاده روی در این بازار خوشایند است. مغازه هایی که همه چیز از خوراک و پوشاک تا لوازم آرایش و طلا می فروشند در این بازار به چشم می خورد. بازار سنتی همچنین مقر یکی از مهم ترین معابد پکرا (بریندیا باسینی ماندیو) است. این بنای سفید گنبدی شکل که بر تپه ای سایه گرفته قرار دارد، حیاطی سنگفرش و بزرگ دارد.

موزه پکرا

موزه پکرا ارزش دیدن را دارد. این موزه که بین ایستگاه اتوبوس و ماهندراپول واقع شده، موزاییک های قومی تمدن های مختلف که در غرب نپال زندگی می کردند را نمایش می دهد. سبک زندگی و تاریخ گورونگ ها، تاکالی ها و تاروها توسط مدل، عکس و آثار هنری معرفی شده. جالب ترین و پربیننده ترین جاذبه، قراردادی 8 هزار ساله است که اخیرا در موستانگ کشف شده. این موزه هر روز از 10 صبح تا 5 عصر (به جز پنجشنبه ها و تعطیلات رسمی) برای بازدید عموم گسترده است.

موزه محلی آناپورنا

دیگر موزه جالب پکرا موزه محلی آناپورنا است که به عنوان موزه تاریخ طبیعی نیز شناخته می شود. این موزه که توسط پروژه منطقه حفاظت شده آناپورنا (ACAP) بازگشایی شده، کلکسیونی منحصر به فرد از پروانه ها، حشرات، پرندگان و گونه های تاکسیدرمی حیات وحش که در منطقه یافت می شود را در خود جای داده است. این موزه در کمپ “پریتوی نارایان” (شرق بازار سنتی) قرار دارد و همه روزه از 9 صبح تا 5 عصر باز است. (به جز پنجشنبه ها و تعطیلات رسمی).

موزه بین المللی کوهستان

این موزه (IMM) نمایی بی نظیر دارد. این موزه که بر پایه مستندات، رکوردها، نمایشگاه ها و تاریخ نگاری ها از گذشته تا حال حاضر ساخته شده، پروسه گسترش فعالیت های کوهنوردی در جهان را نشان می دهد. این موزه حامیان فراوانی از کلوب های کوهنوردی و انجمن ها و همچنین افراد خیّر در سراسر جهان را به خود جلب کرده است. موزه کوهنوردی توسط انجمن کوهنوردی نپال (NMA) با شعار “انسان، کوهستان و کوهنوردی در سراسر دنیا” تأسیس شد. بر همین اساس، محوطه داخلی موزه تقسیم بندی شده. تالارهای نمایشگاه عبارتند از: تالار مردمان کوهستان: این تالار لباس، آداب و رسوم، میراث، فرهنگ و روش زندگی کوه نشینان را نمایش می دهد.

تالار کوه های جهان

این تالار 14 قله بالای 8000 متر را معرفی می کند و واقعیات زمین شناختی مرتبط با نواحی کوه های جهان را ارائه می دهد. این تالار همچنین پوشش گیاهی و جانوری هیمالایا را نمایش می دهد. دیگر قسمت موزه بر شخصیت های بزرگی همچون “کومار خادگا بیکروم” (مؤسس NMA)، “دکتر تونی هاگن” (زمین شناس معروف و دلداده نپال، مؤلف نخستین کتاب مصور نپال)، “اکای کاوا گوچی” (محقق، جغرافی دان، برنامه ریز و اولین وزیر توریسم نپال)

تالار فعالیت های کوهنوردی

این تالار که وقف فعالیت های کوهنوردی مثل کوه پیمایی و ترکینگ شده، صعودها و کشفیات تاریخی در داخل و اطراف مناطق کوهنوردی را معرفی می کند. به علاوه پیشرفت تجهیزات کوهنوردی و وسایل ضروری کوهنوردی در این تالار نمایش داده شده.

مناطق اطراف

پکرا جایی است که بیشتر مسیرهای ترکینگ منطقه “آناپورنا” در آن شروع و پایان می یابد. در این میان مسیری که بسیار توصیه می شود، مسیرهای “جوم سون” و “سیرکوییت” آناپرنا هستند. برای کسانی که وقت محدودی دارند، تعداد زیادی مسیرهای ترکینگ کوتاه با جدابیت یکسان وجود دارد مثل: سارانکوت، نائوداندا، گاندروک و گرپانی. مسیر سارانکوت (10592 متر) به دلیل چشم انداز مسلطش بر پکرا و نمای گسترده جذاب از کوهستان بسیار معروف است. این منطقه که در غرب پکرا قرار دارد، بر فراز تپه ای که یکی از محل های قرارگیری “کاسکی فرت” است، واقع شده است.

نظر خود را بیان کنید