جاذبه های تاریخی و فرهنگی نپال

0

نپال از نظر تمدن و فرهنگ، منزلگاه چندین اثر تاریخی و فرهنگی ثبت شده در میراث جهانی در یونسکو است، مانند: معابد، روستاها، بناهای تاریخی و یادبودها.

نپال که بین کشورهای هند و چین قرار گرفته، کشوری توسعه نیافته است. مردم نپال در فقر و گرسنگی به سر می برند و به دلیل کوچکی آن در این کشور سفارتخانه مستقلی از کشورهای دیگر وجود ندارد و مردم آن در نهایت سادگی و فقر زندگی می کنند. اما کشور نپال از نظر تاریخی و فرهنگی بسیار غنی است.

سه شهر کاتماندو، بختاپور و پاتان از مهم ترین شهرهای نپال هستند که یادبودها و آثار تاریخی و فرهنگی بسیاری در این شهرها به جا مانده و دارای معابد باستانی بسیاری نیز هستند که آن ها را از نظر میراث فرهنگی به قطب های ارزنده ای برای گردشگری تبدیل کرده است.

در کاتماندو محله ای وجود دارد به نام تامیل که محله ای قدیمی و تو در تو پر از مغازه ها و فروشگاه هایی ست که اگر می خواهید از فرهنگ و تمدن مردم نپال بیشتر بدانید، حتما اوقاتی را در آن سپری کنید. در این محله موسیقی های محلی نواخته می شود و سنتی ترین خوراکی ها و بدلیجات نپالی را در آنجا می توان پیدا کرد. تامیل تنها محله ای در نپال است که مردم آن تا 10 شب بیرون هستند و مغازه های آن باز است.

مردم نپال بر روی پیشانی خال های قرمز رنگی می گذارند که دو نوع است: یکی بین ابروان شان که هم مرد و هم زن به نشانه معابد آن را بر پیشانی می گذارند و دیگری بالاتر از محل رویش مو مالیده می شود که نشانه تاهل است.

علاوه بر واحد پول، این کشور تاثیرات فرهنگی و دینی بسیاری نیز از کشور هند که در جنوب نپال قرار دارد پذیرفته تا جایی که دین شان هندو است و محل متولد شدن بودا را لومبینی که یکی از شهرهای نپال است می دانند. در واقع 81 درصد از مردم نپال هندو هستند و این تعداد به نسبت وسعت این کشور بالاترین رقم پیروان هندوئیسم در دیگر کشورهای جهان است. علاوه بر هند، نپال بسیار زیاد از فرهنگ و تمدن مردم تبت تاثیر پذیرفته و از آن رو تمدن مردم نپال نشات گرفته از تمدن مشترک بین هندوهای هندوستان و بودائیان تبت است.

در نپال بیشتر از 60 گویش و زبان وجود دارد و مردم از دین ها و زبان های مختلف با صلح و آرامش در کنار یکدیگر زندگی می کنند که این امر از گرفتن مراسم و جشن های قوم ها و ادیان مختلف در این کشور به وضوح قابل رویت است.

نظر خود را بیان کنید